ІСТОРИЧНІ МІФИ НАШОГО СЕЛА

Зазвичай сучасна історія більшості сіл складається не з історично вивірених досліджень, а з місцевих міфів та легенд складених населенням протягом тривалого періоду, які і заміщають справжні історичні події та факти. Причи-ною такого явища є відсутність дослідника або групи дослі-дників в певному населеному пункті які змогли б присвяти-ти свій час, сили та бажання процесу багаторічного вивчення “справжньої історії” того чи іншого села. Як правило, “справжня історія” населеного пункту є набагато цікавішою та унікальнішою ніж та, яка сформувалась в результаті “ народної міфотворчості”. Особливо це видно на прикладі історії нашої Старої Збур’ївки, тому у мене і виникло бажання написати для Вас ряд статей на тему: “Історичні міфи нашого села “.
Міф I : Збур’ївка отримала свою назву від словосполучення “повертатися з бурі” або від слова «збори».
Перша історична назва нашого села - Колпаківка, саме під такою назвою населений пункт і існував свої перші шість років з 1770 по 1776 роки. Як Колпаківка наше село позначене на карті нашої місцевості в 1774р. Населений пункт як і зараз розташовувався на березі затоки, яка вже в той час носила назву “Збур’ївський кут “. Зрозуміло, що назва затоки згодом перейшла на назву села, що в історії трапляється досить часто.
Виходячи з наведеного нам необхідно визначити звідки з’явилася назва нашого лиману. Протягом багатьох віків Кут не мав власної назви, татари які мешкали в нашій місцевості майже п’ятьсот років, називали кут Гаджебу, - що означало просто затока. Вперше сучасна назва нашого лиману зустрічається в документі 1672 року “Древнейшее русское описание вод попоказано в книге, глаголевой большой чертёж”, де крім іншого присутній опис нашої місцевості; «плавня Краснякова; коса Нетеребская; ветка Середына; коса Зборовская; Кгождолова переволока впала в Зборовский кут; ветка прогной Зборовский...» Для української мови є звичайним явищем можлива заміна у вимові та написанні “о на у” та навпаки, що і відбулося з часом з нашим “Зборовським кутом “, він став “Збур’ївським “.
Далі нам треба зрозуміти, чому наш лиман вже в кінці 17 століття за сто років до заснування села мав таку назву.
У середині шістнадцятого століття в сім’ї польського шляхтича, з міста Сандомира, Мартина Зборовського народився хлопчик- Самійло. Подія, яка б, здавалось не могла мати ніякого відношення до історії нашого села, але історія “дама” непередбачлива. Хоробрістю і бунтарським духом хлопець пішов у батька. Відзначився у Лівонській війні з Московією. Дослужився до ротмістра. Під час одніеї із своїх численних дуелей вбив іншого польського дворянина, що було державним злочином і за що передбачалась смертна кара. Треба було тікати і Самійло втік на Січ, де козаки на загальних зборах обрали його своїм гетьманом. У 1583 році Зборовський із загоном в декілька тисяч козаків вирушив у пониззя Дніпра. На той час Січ щойно розпочала добування солі в Прогноївських озерах, турки ж постійно цьому заважали. Самійло вирішив супроводжувати своїх промисловців з озброєним загоном на випадок нападу.
Коли ж ескадра, вислана очаківським пашею, атакувала козаків, він удаваним відступом заманив їх у вузьке місце, в кут. Турки не зважилися вступити в бій та відійшли. Відтоді наша затока, спочатку серед козаків, а потім і серед ширшого загалу, отримала назву “Кут Зборовського”. Отже, своєю сучасною назвою наше село може завдячувати польському дворянину, офіцеру, козацькому гетьману Самійлу Зборовському.
В. В. Маруняк

Херсонский ТОП Hosting Ukraine
Стара Збур'ївка © 2011 - 2021